Warunki uprawy

Poziomka jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i należy traktować ją podobnie do truskawek. Aby nasze rośliny prawidłowo się rozwijały i dawały zadowalający plon należy zapewnić im jak najlepsze warunki.

Zacząć należy oczywiście od wyboru stanowiska które powinno być słoneczne lub w półcieniu. Gleba żyzna oraz przepuszczalna najlepiej radzi sobie na glebach gliniasto-piaszczystych o odczynie Ph 6,0-6,5 nie przeszkadza jej również odczyn lekko kwaśny. Termin ich sadzenia to druga dekada kwietnia lub początek maja, sadząc je w tym terminie możemy być pewni, że już w czerwcu zbierzemy pierwsze owoce. Drugim terminem równie dobrym do sadzenia jest sierpień oraz pierwsza połowa września. Rośliny należy sadzić w rozstawie 45x45 cm.

Przed uprawą konieczne jest dokładne odchwaszczenie stanowiska i pozbycie się chwastów stałych, jak oset, mniszek, perz czy powój oraz wszystkich chwastów kiełkujących, co ułatwi nam przyszłe utrzymanie plantacji w prawidłowej kondycji.

 

Yellow Wonder jest deserową odmianą poziomki. Aromatyczne, stożkowate owoce o jasnym zabarwieniu (w zależności od warunków uprawy i nasłonecznienia stanowiska) mogą przybierać kolor od jasnokremowego do nawet żółtopomarańczowego. Odmiana charakteryzuje się bardzo smacznym miąższem o słodkim smaku i zapachu. Owoce są średniej wielkości (osiągają od 2 do 3 gram) i pojawiają się stopniowo na silnych, wzniesionych roślinach o bardzo zwartym pokroju.

Żółta poziomka jest niezwykle plenna, wydaje plon przez cały czas dojrzewania od początku czerwca do późnej jesieni.

Szczególnie polecana do spożycia bezpośredniego jak również może być przeznaczona na mrożonki.

Odmiany

 

Rugia to jedna z najbardziej plennych odmian poziomki. Owocuje przez długi czas – od połowy czerwca aż do pierwszym mrozów. Tworzy stosunkowo duże, silnie rosnące rośliny o zwartym, wzniesionym pokroju, na których dość szybko pojawiają się średniej wielkości owoce. Pojedynczy owoc poziomki tej odmiany waży od 2 do 3 gram.

Odmiana ta wyróżnia się kształtem i kolorem owoców – ich skórka jest bardzo intensywnie czerwona a nawet ciemnoczerwona. Owoce mają kształt wydłużonego, wąskiego stożka o ostrym zakończeniu. Charakteryzują się także bardzo wyraźnym aromatem i kremowym, soczystym miąższem.

Owoce nadają się wyłącznie do spożycia bezpośredniego, gdyż są bardzo delikatne. Źle znoszą przechowywanie przez dłuższy czas, czego efektem jest utrata walorów smakowych.

 

 

Attila  to najnowsza odmiana charakteryzują się szybkim wzrostem. Tworzy bardzo długie rozłogi, które mogą osiągnąć nawet 1,5 metra długości. Jest to roślina, która przepięknie prezentuje się w zawieszonej doniczce - na zwisających pędach również pojawiają się czerwone owoce, które dodatkowo pełnią walor dekoracyjny. Poziomka owocuje nieprzerwanie aż do pojawienia się jesiennych przymrozków. Owoce mają kształt jajowaty o wyrazistym smaku i zapachu. Polecana jest do upraw doniczkowych na balkony lub tarasy.

Odmiany

 

Regina to odmiana bardzo plenna o zwartym pokroju rośliny. Owoce są duże o intensywnie czerwonej barwie oraz aromatycznym smaku i zapachu. Doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Owocowanie rozpoczyna w czerwcu i kończy w połowie jesieni. Odmiana odporna na przymrozki. 

Odmiany

 

Baron von Solemacher Odmiana o zwartym pokroju. Owoce duże, mają jajowaty lub sercowaty kształt, wyróżnia się barwą skórki – od bardzo jasnoczerwonej do ciemnoczerwonej. Jest to odmiana bardzo plenna, która wydaje równy, dobrej jakoś plon od pierwszych dni czerwca aż do końca października. Bardzo delikatne owoce nadają się wyłącznie do spożycia bezpośredniego – źle znoszą transport i nie przechowują się za dobrze. Rosliny podatne na wieksze przymrozki dlatego nalęzy okrywać je słoma lub włókniną.

Odmiany

 

Rujana jest to odmiana wyjątkowo plenna. Ze względu na swój pokrój, efektownie prezentuje się w wiszących pojemnikach. Polecana także do upraw na zagonach, dobrze znosi pół cieniste stanowiska. Owoce duże, sercowatostożkowatego kształtu, smaczne i aromatyczne oraz dobrze wybarwione. Owocuje już od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Odznacza się dużą odporność na przymrozki.

Odmiany